Uzdrowisko Cieplice - Grupa PGU
Cieplice znane są przede wszystkim z leczniczych wód termalnych. Na terenie uzdrowiska, jedynie Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU jest upoważnione do legalnego wydobycia leczniczych wód termalnych, które wykorzystujemy do zabiegów. Ten podziemny skarb Cieplic jest stosowany w lecznictwie już od 1281 roku.
Atutami naszego kurortu jest jego położenie u stóp Karkonoszy w sercu Kotliny Jeleniogórskiej oraz niepowtarzalny klimat.
Cieplice, uzdrowisko w górach założone w 1281 roku, są dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Liczni kuracjusze docenili już walory tego miejsca, wśród naszych znakomitych gości byli m.in.:
kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł (1653), kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł (1677), prymas Michał Radziejowski (1692), Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802), Izabella Czartoryska (1816), Ryszard Szurkowski oraz Włodzimierz Lubański (2018).
Najznamienitszym gościem w Cieplicach była królowa polska Marysieńka Sobieska, która bawiła tu z licznym dworem w 1687r.
Na terenie Cieplic występują wody termalne, słabo zmineralizowane, fluorkowo-krzemowe. Do wszystkich zabiegów związanych z wodą (ćwiczenia w basenie, kąpiele mineralne, kąpiele perełkowe, hydromasaże, tusze, kąpiele wirowe, masaże podwodne, inhalacje i inne) wykorzystuje się wyłącznie wody leczniczo-termalne, co podwyższa skuteczność kuracji.
Tak szerokie zastosowanie wód leczniczo-termalnych wyróżnia Cieplickie Uzdrowisko spośród innych polskich zdrojów. Cieplickie wody działają rozgrzewająco nie tylko na skórę, ale także na głębiej położone naczynia krwionośne. Powoduje to rozszerzenie naczyń i przekrwienie narządów wewnętrznych.
Wszystkie zabiegi z zakresu wodolecznictwa wykonywane są na bazie leczniczej wody termalnej.
W Cieplicach jedynie "Uzdrowisko Cieplice" Sp. z o.o. posiada koncesję na wydobycie leczniczych wód termalnych, tym samym jako jedyny ośrodek na terenie Cieplic wykorzystujemy do zabiegów wodnych największy skarb tej ziemi, znany w lecznictwie od 1281 roku.
Naturalna woda podziemna jest przede wszystkim roztworem rzeczywistym rozpuszczonych substancji mineralnych, organicznych i gazów.
Zawierać może również sole koloidowe związków organicznych jak też mineralnych a więc krzemionki, krzemianów i wodorotlenków niektórych metali. Właściwości lecznicze wód są związane głównie z obecnością i stężeniem soli zdysocjowanych na jony i tworzących roztwory rzeczywiste. Są one lepiej przyswajalne, łatwiej przenikają przez skórę i błony śluzowe a więc zarówno podczas kuracji pitnej jak też i kąpielowej.
Lecznicze działanie w kąpieli wywierają te składniki, które są rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach. Efekty lecznicze zależą w dużej mierze od stopnia wchłanialności przez skórę składników zawartych w wodzie. Stwierdzono, że najlepiej wchłania się przez skórę jod, dwutlenek węgla, radon, siarkowodór, natomiast słabiej sód, potas, jony siarczanowe.
Wchłonięte przez skórę składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka i stopniowo dyfundują do krwi. Odłożone w skórze jony w formie depo wpływają również na uwalnianie hormonów tkankowych, takich jak: acetylocholina, bradykinina, histamina, serotonina. Wchłonięte do krwi składniki wyzwalają adaptacyjne oraz swoiste reakcje ogólne zależne od rodzaju wchłoniętego składnika wody mineralnej.
Cieplickie wody mają właściwości moczopędne, zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego a zarazem zapobiegają tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Stwierdzono również, że krenoterapia cieplickimi wodami wpływa na wzrost stężenia fluoru całkowitego w surowicy i tkance kostnej. W schorzeniach przyzębia Uzdrowisko Cieplice wykonuje hydroterapię jamy ustnej, polegającą na masażu dziąseł wodą fluorkowo - krzemową pod zmniejszonym ciśnieniem.
Cieplickie wody mają najwyższe wartości krzemionki (do 100 mg/l) w Polsce. Biologiczna rola krzemu polega na jego udziale w procesie mineralizacji kości, utwardzeniu tkanki łącznej, budowy struktury skóry i włosów.
Każdy pacjent może wypić dziennie jedną szklankę na czczo (pół godziny przed jedzeniem). W przypadku niektórych schorzeń kuracja pitna musi być prowadzona pod kontrolą lekarza.